Objave
Drugo izdanje Foruma „Istraživanje sinergija: Upravljanje intelektualnim vlasništvom u kreativnim industrijama“ održano je u Budvi, Crna Gora
Forum pod nazivom „Istraživanje sinergija: Upravljanje intelektualnim vlasništvom u kreativnim industrijama“ održan je uz podršku UNESCO-a i podržan kroz program „Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan“ (CC4WBs) koji finansira Evropska unija.
Forum „Istraživanje sinergija: Upravljanje intelektualnim vlasništvom u kreativnim industrijama“ uspješno je održan u Budvi, Crna Gora (11–14. april), nastavljajući se na prvo izdanje održano 2024. godine u Mokrinu, Srbija.
Trodnevni forum organizovao je CineLink Industry Days Sarajevo Film Festivala u partnerstvu s Filmskim centrom Crne Gore, s fokusom na sinergiju između audiovizuelne i izdavačke industrije, uz prezentacije i diskusije o upravljanju pravima intelektualnog vlasništva u kreativnim industrijama.
Prošlogodišnje izdanje foruma omogućilo je učesnicima da prošire svoja znanja, upoznaju predstavnike iz izdavačke i audiovizuelne industrije, razmijene informacije i iskustva te započnu razgovore o potencijalnoj saradnji između ova dva sektora. Upravo iz tog foruma nastala je inicijativa CineLink Books – program posvećen povezivanju književnosti i filmske industrije kroz predstavljanje romana s potencijalom za filmsku adaptaciju. Ova inicijativa već je rezultirala prvom konkretnom saradnjom između izdavačkog i audiovizuelnog sektora.
Izdavači i autori sve više prepoznaju važnost razumijevanja procesa adaptacije književnih djela u scenarije. Kao odgovor na to, ovogodišnji forum bio je usmjeren na praktično učenje kroz simulaciju writers’ rooma koju su vodili Goran Stanković i Vuk Ršumović. Dva paralelna tima, sastavljena od književnika, izdavača, scenarista i reditelja, zajednički su radila na razvoju koncepata za prvu sezonu dramske serije inspirisane romanom. Ova inicijativa ne samo da je omogućila književnicima i izdavačima dublje razumijevanje procesa adaptacije, već je scenaristima i rediteljima pružila dragocjeno praktično iskustvo u zajedničkom razvoju priče.
Program je osmišljen kako bi unaprijedio kreativne i profesionalne vještine učesnika iz različitih oblasti, podstičući razmjenu tehnika i narativnih strategija unutar writers’ room okruženja. Drugi dio foruma obuhvatao je predavanja, diskusije i prezentacije studija slučaja, koje su ponudile konkretne uvide u izazove i mogućnosti adaptacije sadržaja, kao i u regionalne izazove. Ovaj segment bio je strukturiran kao razmjena znanja među kolegama, s posebnim fokusom na obuku, razvoj vještina i jačanje saradnije među producentima, stvaraocima i izdavačima.
Evo šta su neki od učesnika rekli o svom iskustvu:
Jasna Novakov Sibinović, Geopoetika izdavaštvo
Nakon prošlogodišnjeg učešća na CineLink Books programu Sarajevo Film Festivala i uspješne prezentacije koju sam tamo imala, ovaj nastavak kao učesnika Writer’s rooma u sklopu foruma „Istraživanje sinergija: Upravljanje intelektualnim vlasništvom u kreativnim industrijama”, donio mi je novo, uzbudljivo, inspirativno i otkrivajuće iskustvo. Program je ostavio snažan utisak na mene, prije svega zahvaljujući timu koji je spajao talenat i inteligenciju s toplinom, senzibilitetom i duhovitošću učesnika. Što se mog posla tiče, kao urednice u izdavačkoj kući, ovo će svakako uticati na moj način čitanja rukopisa u budućnosti, jer je cilj povezivanja ovih profesija posvećenost potrazi za neobičnim i važnim pričama, koje ćemo prvo čitati, a potom i gledati.
Goran Stanković, kreator
Ova radionica bila je prilika da se, kao region koji već proizvodi značajan broj serijskih formata, zaista fokusiramo na ono najvažnije u svakom projektu, a to je pisanje. Sarajevo Film Festival je prepoznao da upravo taj segment zahtijeva dublju edukaciju, organizaciju i međusobnu saradnju, kako bi se kvalitet serija koje nastaju kod nas podigao na viši nivo. U kratkom, ali intenzivnom vremenu, uspjeli smo da razmijenimo iskustva, otvorimo ključna pitanja i zajednički razvijemo koncept adaptacije jednog romana, kao konkretan primjer kako kolektivno pisanje može da funkcioniše. Za mene lično, najvrjedniji dio radionice bila je otvorenost među autorima i prostor u kojem niko nije morao da zna sve, ali je svako bio pozvan da doprinese. Ovakvi programi nisu samo korisni, već su neophodni, ako zaista želimo da gradimo održivu, pametnu i povezanu regionalnu industriju i pravimo serije koje ne liče jedna na drugu, već nose autentičnost, jasnoću i stvarnu potrebu da nešto iskreno kažu.
Nađa Petrović, spisateljica
“Neopisiva mi je čast što je toliko sjajnih i cijenjenih kolega iz filma i književnosti dva dana posvetilo radu baš na mom romanu. To je za mene, prije svega, veliki vjetar u leđa i podstrek za nastavak daljeg rada na filmu, a i na proznom pisanju. Iskreno sam imala mali strah kako će cio proces izgledati i da li će mi biti emotivno preplavljujući rad na „Meduzama“, prije svega jer je djelo vrlo intimno i dosta povezano sa mojim životom. Međutim, kako smo ušli u prvi writers’ room, svi strahovi su prestali, shvatila sam koliko su svi dobronamjerni, koliko je svima stalo da daju svoj maksimum, kako se svako na svoj način povezuje s pričom i daje različite ideje iz svog svijeta, i time proširuje moj svijet. Na kraju kratkog rada od dva dana, mislim da smo svi zajedno došli do sjajnih rješenja i time i sebi i drugima dokazali šta toliko kreativnih umova može da uradi za tako kratko vrijeme, a usput, ono najvažnije, mislim da smo se svi zbližili i stvorili neke povezanosti koje će se nastaviti i dugo nakon Budve.”
***
Projekat „Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan“ (CC4WBs), koji finansira Evropska unija, fokusiran je na podsticanje dijaloga na Zapadnom Balkanu kroz jačanje kulturnih i kreativnih sektora s ciljem povećanja socio-ekonomskog uticaja. Tokom 48 mjeseci, projekat CC4WBs ima za cilj unapređenje performansi kulturnog i kreativnog sektora kroz razvoj vještina, znanja, pristupa finansijskoj pomoći, te jačanje konkurentnosti, koprodukcije i cirkulacije dobara i usluga u regionu Zapadnog Balkana.