Objave
Bosna i Hercegovina potpisala i ratificirala revidiranu Konvenciju Vijeća Evrope o kinematografskoj koprodukciji
Sarajevo Film Festival pozdravlja ovaj događaj značajan za bh. kinematografiju: naš koprodukcijski market CineLink uvijek je bio platforma i motor - pokretač razvoja regionalnih koprodukcijskih trendova, izjavio je Marjanović
Bosna i Hercegovina zvanično je krajem 2024. potpisala i ratificirala revidiranu Konvenciju Vijeća Evrope o kinematografskoj koprodukciji, što predstavlja značajan iskorak u pozicioniranju bh. filmskog sektora na globalnoj sceni.
„Sarajevo Film Festival pozdravlja ovaj događaj značajan za bh. kinematografiju: naš koprodukcijski market CineLink uvijek je bio platforma i motor - pokretač razvoja regionalnih koprodukcijskih trendova. Raduje nas da na ovaj način i bh. kinematografija može na bolji i lakši način koproducirati sa svijetom. Ratifikacija revidirane konvencije dodatno osnažuje sve benefite prethodne konvencije, prilagođavajući se novim izazovima i mogućnostima u globalnoj filmskoj industriji. Naša kinematografija već je poznata po uspješnim koprodukcijama koje su osvojile najprestižnije svjetske nagrade, poput Oscara®, Zlatnog medvjeda, Zlatne palme, Zlatnog leoparda, nagrada Evropske filmske akademije, nominacija za Oscara®, Zlatni globus... Ratifikacija nove konvencije povećava mogućnost realizacije ovakvih projekata i istovremeno omogućuje okvir za razvoj mladih talenata i njihov ulazak na svjetsku scenu“, izjavio je Jovan Marjanović, direktor Sarajevo Film Festivala.
“Ratifikacija revidirane konvencije potvrđuje našu posvećenost razvoju domaće filmske industrije i omogućava našim producentima da ravnopravno učestvuju u međunarodnim projektima. Ovo je veliki korak za našu kinematografiju i doprinos jačanju kulturne i ekonomske razmjene. Bosna i Hercegovina sada ima priliku da kroz ovu konvenciju dodatno promoviše svoje kulturno naslijeđe, obogati domaću filmsku industriju ali i da doprinese globalnom filmskom sektoru. Kad odem u inostranstvo niko me ne pita dolazim li iz zemlje gdje je određena osoba delegat u Parlamentu. Pitaju me za sportaše, glumce, filmske umjetnice i umjetnike, muzičare. Prema tome, moramo shvatiti da su sport i kultura brendovi ove zemlje i da je bar mali dio patriotizma pomoći izuzetne ljude u ovim oblastima i da je onima kojima je to posao i koji primaju platu za taj posao – obaveza i odgovornost da rade svoj posao i podržavaju razvoj sporta i kulture u domaćim i globalnim okvirima“, izjavio je Saša Magazinović, šef delegacije BiH u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope.
Ova revidirana konvencija, usvojena 2017. godine, prilagođava se savremenim tehnološkim i tržišnim promjenama u filmskom sektoru i donosi nekoliko ključnih poboljšanja u odnosu na originalnu konvenciju iz 1992. godine, kojoj je Bosna i Hercegovina također potpisnica. Originalna Konvencija Vijeća Evrope o kinematografskoj koprodukciji iz 1992. godine odigrala je ključnu ulogu u revitalizaciji filmske industrije Bosne i Hercegovine nakon rata, kada je kinematografija, kao i većina drugih stvari, bila urušena i u tranziciji između onog sistema u kojem su se filmovi proizvodili prije 1990-ih i nečeg novog što je dolazilo. Međunarodne koprodukcije, koje su do tada za filmove iz regiona bile samo sporadične, a međuregionalne koprodukcije nemoguće i nepostojeće, zahvaljujući ovoj konvenciji postale su vodeći način proizvodnje filmova.
Nekoliko je ključnih razlika između konvencija iz 1992. i 2017. godine. Dok je konvencija iz 1992. godine bila ograničena na evropske zemlje, revidirana konvencija iz 2017. omogućava koprodukcije i sa zemljama izvan Evrope, čime se bosanskohercegovačkim producentima otvaraju vrata za globalne projekte. Revidirana konvencija donosi i fleksibilnije finansijske uslove, odnosno smanjuje minimalne uloge koproducenata. U multilateralnim koprodukcijama, minimalno učešće je smanjeno sa 10 posto na 5 posto, dok je u bilateralnim koprodukcijama smanjeno sa 20 posto na 10 posto. To omogućava bosanskohercegovačkim producentima da učestvuju u većem broju međunarodnih projekata s manjim finansijskim doprinosom.