Objave
U čast 20 godina Factuma
Factum je najznačajnija hrvatska nezavisna dokumentarna produkcija. 1997. g, pokrenuo ga je Nenad Puhovski u okviru Centra za dramsku umjetnost, pri tadašnjem (Soroševom) Institutu Otvoreno društvo. Baziran na principima potpune autorske slobode, dovoljnog vremena za razvoj i realizaciju projekata te potrebnog minimuma vlastite opreme, Factum je postao okupljalištem dokumentarista svih generacija, razvijajući se kroz vrijeme i usvajajući nova autorska, organizacijska i produkcijska načela.
U proteklih dvadeset godina u Factumu je realizirano 77 dokumentarnih filmova koji su prikazani na 159 nacionalnih i međunarodnih festivala, te osvojili ukupno 93 nagrade.
Premda snažno označeni kreativnim pečatom svojih autora, filmove nastale u Factumu tematski se može svrstati u nekoliko osnovnih grupa:
• nastajući u vrijeme kada je postojao niz tzv. „tabu“ tema, Factum je proizveo niz filmova koji otvoreno govore o suvremenoj hrvatskoj i regionalnoj povijesti, te ponekad znaju izazivati rasprave, prijepore, kritike, pa i sučeljavanja
• nastavljajući hrvatsku dokumentarističku tradiciju, Factum je značajan dio svoje produkcije posvetio filmovima o ljudima s margine, sa posebnim naglaskom na suvremene procese društvene homogenizacije i zapostavljanje manjinskih prava
• u želji da govori o važnim temama na način koji je u potpunosti izmaknut od standardne estetike TV dokumentarca, Factum je od samih svojih početaka snažno razvijao i podupirao autobiografski dokumentarac i u tome postigao svoje najznačajnije recentne uspjehe
Moglo bi se reći da je, premda se nije radilo o službenoj festivalskoj projekciji, prijateljski i partnerski odnos Factuma i Sarajevo Film Festivala započeo 3.4.1998, kada je, na poziv Mirsada Purivatre, u kinu „Meeting Point“ prikazan prvi Factumov film - „Graham i ja“ N. Puhovskog, koji govori o tragičnoj sudbini Engleza Grahama Bamforda i njegovoj borbi za međunarodno prepoznavanje karaktera rata u BiH.
Od 2001. do danas, na SFFu je prikazano 14 Factumovih filmova, a njih čak šest je i nagrađeno:
• IZA LICA ZRCALA, Zrinke Matijević osvojio je Nagradu HRT-a u okviru Docu Rough Cut Boutique
• TRI, Gorana Devića, dobio je EDN Talent Grant
• SVE 5!, Dane Budisavljević nagrađen je Posebnim priznanjem Human Rights žirija
• LJUBAVNA ODISEJA (koprodukcija), Tatjane Božić je dobio Posebno priznanje u dokumentarnoj konkurenciji
• U POTRAZI ZA SNOM (koprodukcija), Mladena Mitrovića osvojio je Nagradu Publike za dokumentarni film
• Filmu GOLI, Tihe K. Gudac, pripalo je Srce Sarajeva za najbolji dokumentarni film
U okviru natjecateljskog programa SFFa, prikazani su i: ČEDO, N. Strašeka, DJECA TRANZICIJE, M. Vukšića, JURIĆ: TVRĐA 1999, Z. Jurića, L.E.F. G. Trbuljaka, SVE O EVI i RATNI REPORTER, S. Kolbasa, RAZORUBIĆENJE, D. Matizovića i I. Zelića i ZAJEDNO, N.Puhovskog.
Naravno, kao i uvijek kada se radi o značajnim međunarodnim festivalima, SFF je Factumovim autorima i producentima omogućio i ono najvažnije – niz profesionalnih i prijateljskih susreta sa kolegama iz čitavog svijeta.
Priča se nastavlja!