Navigacija

Objave

29. Sarajevo Film Festival: U konkurenciji za nagrade Srce Sarajeva 49 filmova

Za nagrade Srce Sarajeva u Takmičarskim programima 29. Sarajevo Film Festivala ukupno će se takmičiti 49 filmova, a bit će upriličene i dvije gala te jedna specijalna projekcija.

U četiri takmičarske selekcije – igranog, dokumentarnog, kratkog i studentskog filma – 23 filma će zabilježiti svjetsku, 2 međunarodnu, 21 regionalnu i 3 bosanskohercegovačku premijeru.

Ove godine selekcioni tim pod vodstvom Izete Građević, kreativne direktorice Sarajevo Film Festivala, pogledao je 935 filmova: 200 dugometražnih igranih, 235 dokumentarnih i 500 kratkih i studentskih filmova.

Elma Tataragić, selektorica Takmičarskog programa – igrani film, u takmičarski program je uvrstila 10 filmova i jednu televizijsku seriju, od kojih će 2 imati svjetsku, 1 međunarodnu, a 5 filmova regionalnu premijeru. Dva filma će zabilježiti gala, a televizijska serija specijalnu projekciju.

Rada Šešić, selektorica Takmičarskog programa – dokumentarni film, selektirala je 20 filmova: 9 filmova će u Sarajevu zabilježiti svjetsku, 1 međunarodnu, 7 regionalnu i 3 bosanskohercegovačku premijeru.

U Takmičarskom programu – kratki film, prema odluci selektorice Elme Tataragić, ove godine će biti 10 filmova: 7 će imati svjetsku, a 3 filma regionalnu premijeru.

Asja Krsmanović, selektorica Takmičarskog programa – studentski film, u program je uvrstila 11 filmova, od kojih će 5 imati svjetsku, a 6 filmova regionalnu premijeru.

Program obuhvata filmove i autore iz Albanije, Armenije, Austrije, Azerbejdžana, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kipra, Grčke, Gruzije, Mađarske, Kosova*, Sjeverne Makedonije, Malte, Moldavije, Crne Gore, Rumunije, Srbije, Slovenije, Turske i Ukrajine.


TAKMIČARSKI PROGRAM – IGRANI FILM 2023.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI IGRANI FILM
Novčanu nagradu, u iznosu od 16.000 €, sufinansira Turistička zajednica Kantona Sarajevo

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU REŽIJU
Novčanu nagradu, u iznosu od 10.000 €, obezbjeđuju Ujedinjene nacije u Bosni i Hercegovini u saradnji sa UNESCO-om

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU GLUMICU
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG GLUMCA
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €

1. EUROPA, Sudabeh Mortezai (Austrija, Ujedinjeno Kraljevstvo,  2023, 97 min.) – svjetska premijera
2. MEDIUM, Christina Ioakeimidi (Grčka, Bugarska, 2023, 98 min.) – svjetska premijera
3. SLOBODA / LIBERTATE, Tudor Giurgiu (Rumunija, Mađarska, 2023, 109 min.) – međunarodna premijera
4. KOS KOS KUPINA / SHASHAVI SHASHAVI MAKVALI, Elene Naveriani (Gruzija, Švicarska, 2023, 110 min.) – regionalna premijera
5. LA PALISIADA, Philip Sotnychenko (Ukrajina, 2023, 100 min.) – regionalna premijera
6. LOST COUNTRY, Vladimir Perišić (Srbija, Francuska, Hrvatska, Luksemburg, Katar, 2023, 98 min.) – regionalna premijera
7. TIGRICA / TIGRU, Andrei Tănase (Rumunija, Francuska, Grčka, 2023, 80 min.) – regionalna premijera
8. ŽIVOTINJA / ANIMAL, Sofia Exarchou (Grčka, Austrija, Rumunija, Kipar, Bugarska, 2023, 130 min.) – regionalna premijera 
9. ČUVARI FORMULE, Dragan Bjelogrlić (Srbija, Slovenija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, 2023, 118 min.) – gala, van konkurencije
10. EKSKURZIJA, Una Gunjak (Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Srbija, Francuska, Norveška, Katar, 2023, 94 min.) – gala, van konkurencije
11. RUMI, televizijska serija, producenti: Ahmet Okur, Kerim Ayyildiz, režija: Can Ulkaj (Turska, 2023) – svjetska premijera, specijalna projekcija 


TAKMIČARSKI PROGRAM - DOKUMENTARNI FILM 2023.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM
Novčanu nagradu, u iznosu od 4.000 €, obezbjeđuje Vlada Švicarske

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI KRATKI DOKUMENTARNI FILM
Novčana nagrada u iznosu od 2.000 €

NAGRADA ZA LJUDSKA PRAVA
Novčanu nagradu, u iznosu od 3.000 €, obezbjeđuje Kraljevina Nizozemska

SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €

1. DAN, 365 SATI / BIR GÜN, 365 SAAT, Eylem Kaftan (Turska, Hrvatska, 2023, 79 min.) - svjetska premijera
2. FLAŠAROŠI, Nemanja Vojinović (Srbija, Slovenija, 2023, 84 min.) - svjetska premijera
3. FRAN I VERKA ILI SASVIM OBIČAN DAN U NAPUŠTENOM SELU / FRAN AND VERKA; OR A USUAL DAY IN AN ABANDONED VILLAGE, Sovran Nrecaj (Kosovo, 2023, 14 min.) - svjetska premijera
4. REKVIJEM ZA VRELE DANE LJETA / REKVIEMI ZAFKHULIS SITSKHIAN DGHEEBS, Giorgi Parkosadze (Gruzija, Grčka, 2023, 77 min.) - svjetska premijera
5. ŠTO DA SE RADI?, Goran Dević (Hrvatska, 2023, 79 min.) - svjetska premijera
6. ŠUTNJA RAZUMA / SILENCE OF REASON, Kumjana Novakova (Bosna i Hercegovina, Sjeverna Makedonija, 2023, 63 min.) - svjetska premijera
7. TIJELO / TELO, Petra Seliškar (Slovenija, Hrvatska, Sjeverna Makedonija, 2023, 91 min.) - svjetska premijera
8. VILINSKI VRT / FANNI KERTJE, Gergő Somogyvári (Mađarska, Rumunija, Hrvatska, 2023, 83 min.) - svjetska premijera
9. ZAGRLJAJ / OBJEM, Miroslav Mandić (Slovenija, Hrvatska, 2023, 14 min.) - svjetska premijera
10. MOJ MUŽ, MUSLIMAN / SOȚUL MEU MUSULMAN, Daniel Ioan Bărnuti, Alexandra Lizeta Bărnuți (Rumunija, 2023. 70 min.) - međunarodna premijera
11. ALOJA, FIKUS, AVOKADO I ŠEST ZMAJEVACA / АЛОЄ, ФІКУС, АВОКАДО І 6 ДРАЦЕН, Marta Smerechynska (Ukrajina, Francuska, 2023, 8 min.) - regionalna premijera
12. AUTOPORTRET UZ LINIJU RAZGRANIČENJA /ავტოპორტრეტი ზღვარზე, Anna Dziapshipa (Gruzija, 2023, 50 min.) - regionalna premijera
13. DE FACTO, Selma Doborac (Austrija, Njemačka, 2023, 130 min.) - regionalna premijera
14. DEZERTERI, Damir Markovina (Hrvatska, 2023, 45 min.) - regionalna premijera
15. DOSJE LABUDOVIĆ: NESVRSTANI / NON-ALIGNED: SCENES FROM THE LABUDOVIĆ REELS, Mila Turajlić (Srbija, Hrvatska, Crna Gora, Fancuska, Katar, 2023, 100 min.) - regionalna premijera
16. HORROR VACUI, Boris Poljak (Hrvatska, 2023, 23 min.) - regionalna premijera
17. VALERIJA, Sara Jurinčić (Hrvatska, 2023, 16 min.) - regionalna premijera
18. HOPE HOTEL PHANTOM, Bojan Stojčić (Bosna i Hercegovina, 2023, 22 min.) – bh. premijera
19. IZMEĐU REVOLUCIJA / ÎNTRE REVOLUȚII, Vlad Petri (Rumunija, Hrvatska, Katar, Iran, 2023, 70 min.) – bh. premijera
20. MI NEĆEMO NESTATI / MY NE ZGASNEMO, Alisa Kovalenko (Ukrajina, Francuska, Poljska, SAD, 2023, 100 min.) – bh. premijera


TAKMIČARSKI PROGRAM - KRATKI FILM 2023.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI KRATKI FILM 
Kvalifikacioni film za nominaciju za nagradu Oscar®
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €

KANDIDATURA ZA NAGRADU EUROPSKE FILMSKE AKADEMIJE U KATEGORIJI NAJBOLJI KRATKI FILM

1. DUHOVI NA MOJIM LEĐIMA, Nikola Stojanović (Srbija, 2023, 15. min) – svjetska premijera
2. GOLUBOVI UMIRU DOK GRAD GORI / TA PERISTÉRIA ARROSTAÍNOUN,  ÓTAN I PÓLI PHLÉYETAI, Stavros Markoulakis (Grčka, 2023, 21 min.) – svjetska premijera
3. IZMEĐU RUBOVA DANA / ÎNTRE MARGINILE ZILEI, Andreea Lăcătuș (Rumunija, 2023.  20 min.) – svjetska premijera
4. KAKO SAM NAUČILA PROSTIRATI VEŠ / KAKO SEM SE NAUČILA OBEŠATI PERILO, Barbara Zemljič (Slovenija, 2023, 23 min.) – svjetska premijera
5. NEKA CVJETA ROSNO CVIJEĆE, Ivan Bakrač (Crna Gora, 2023, 17 min.) – svjetska premijera
6. SPREMNI / ETOIMOI, Eirini Vianelli (Grčka, 2023, 11 min.) – svjetska premijera
7. SVJEDOK, Alen Šimić (Bosna i Hercegovina, 2023, 15 min.) – svjetska premijera
8. 27, Flóra Anna Buda (Mađarska, 2023,  11 min.) – regionalna premijera
9. MOJA MAJKA JE SVETICA / I MITERA MOU INE AGIA, Syllas Tzoumerkas (Grčka, 2023, 8 min.) – regionalna premijera
10. PRAVA ISTINA PRIČE O ŠORI, Andrea Slaviček (Hrvatska, 2023, 15 min.) – regionalna premijera


TAKMIČARSKI PROGRAM - STUDENTSKI FILM 2023.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI STUDENTSKI FILM
Novčanu nagradu, u iznosu od 1.000 €, obezbjeđuje Vijeće za regionalnu saradnju

1. 99,999%, Roberta Serban (Rumunija, 2023, 30 min.) – svjetska premijera
2. PADANJE / FALLING, Anna Gyimesi (Mađarska, 2023, 17 min.) – svjetska premijera
3. PRAGMA, Bianka Szelestey (Mađarska, 2023, 30 min.) – svjetska premijera
4. SRCE, Gvozden Ilić (Bosna i Hrcegovina, 2023, 16 min.) – svjetska premijera
5. DOK MIRNO LEŽIM / UNTIL I LIE STILL, Yana Eresina (Austrija, 2023, 28 min.) – regionalna premijera
6. KRAJIČKOM OKA / SZEMEM SARKA, Domonkos Erhardt (Mađarska, 2023, 6 min.) – regionalna premijera
7. NISKA TRAVA, David Gašo (Hrvatska, 2023, 26 min.) – regionalna premijera
8. STAKLENI PRSTI / DEGETE DE STICLĂ, Alina Gheorghe (Rumunija, 2022, 7 min.) – regionalna premijera
9. U SNOVIMA SVE MEDUZE SU VLAŽNE / IM TRAUM SIND ALLE QUALLEN FEUCHT, Marie Luise (Austrija, 2023, 27 min.) – svjetska premijera
10. VISINSKI POGLED NA MOJ MOZAK KAO MJESTO ZLOČINA / EIN SELTEN ENTSTAUBTER TEIL DES GEHIRNS, Luzia Johow (Austrija, 2023, 12 min.) – regionalna premijera
11. ŽELIM SKRŠITI STAKLENIK / VREAU SĂ SPARG SERA, Teona Galgotiu (Rumunija, 2023, 21 min.) – regionalna premijera.

29. Sarajevo Film Festival bit će održan od 11. do 18. augusta 2023. godine.

Film „Sastanak s Pol Potom“ u službenoj selekciji festivala u Cannesu, među producentima Obala Art Centar iz Sarajeva
Bliži se četvrto Proljetno izdanje Mreže festivala Jadranske regije – sjajne filmove pogledajte besplatno u kinima i online
Otvorene prijave za nagrade Srce Sarajeva za TV serije
Prijava filmova / dramskih serija za programe 30. Sarajevo Film Festivala
Zimsko izdanje Mreže festivala Jadranske regije