Navigacija

Objave

Za nagrade Srce Sarajeva za TV serije po odluci struke nominovano 19 serija iz protekle sezone

Za nagrade Srce Sarajeva za TV serije 29. Sarajevo Film Festivala strukovni žiri sastavljen od više od 450 filmskih profesionalaca iz regije, ove je godine nominovao 19 serija u 14 kategorija.

Pravo prijave imale su dramske serije i komedije iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Kosova* i Slovenije, premijerno prikazane u periodu od 1. aprila 2022. do 30. aprila 2023. godine.

Odluka o nominovanim serijama donesena je na osnovu rezultata elektronskog glasanja filmskih i TV profesionalaca članova strukovnogžirija. Isti strukovni žiri će novim elektronskim glasanjem donijeti odluku i o dobitnicima nagrada Srce Sarajeva za TV serije, a najbolji će biti proglašeni na ceremoniji koja će biti održana za vrijeme 29. Sarajevo Film Festivala.

„Bila je ovo još jedna godina nove ere kvalitetnih dramskih serija i komedija iz regije. Ovogodišnje nominacije pokazuju da je produkcija TV serija brzo dosegla zrelost: zadržala se brojnost i kvalitet proizvedenih serija, više zemalja sada redovno proizvodi serije, a činjenica da njihovu kvalitetu već treću godinu za redom sa velikim zanimanjem ocjenjuje nekoliko stotina filmskih profesionalaca iz regiona, vjerujemo predstavlja još jedan poticaj za daljnji razvoj ove industrije. Nakon petogodišnjeg perioda iza nas u kojem je konstantno rastao broj proizvedenih serija, u predstojećem periodu bit će zanimljivo pratiti trend u kojem će najveći igrači na tržištu morati naći način kako da sarađuju još bolje i pored domaćih ostvare još bolji plasman na međunarodna tržišta, jer vjerujemo da će fokus biti na smanjenju ukupnog broja produkcija, ali povećanju produkcijske vrijednosti i umjetničke kvalitete, vjerovatno kroz regionalnu koprodukciju“, izjavio je Jovan Marjanović, direktor Sarajevo Film Festivala.

Nagrade Srce Sarajeva za TV serije bit će dodijeljene u dvije kategorije: za dramske serije i za komedije.

U kategoriji dramskih serija dodjeljuje se 8 nagrada: za najbolju dramsku seriju, najbolju glavnu glumicu, najboljeg glavnog glumca, najbolju žensku epizodnu ulogu, najbolju mušku epizodnu ulogu, za Zvijezdu u usponu, za najbolju režiju (za epizodu) i za najbolji scenarij (za epizodu).

U kategoriji komedija dodjeljuje se 6 nagrada: za najbolju komediju, najbolju glavnu glumicu, najboljeg glavnog glumca, za Zvijezdu u usponu, za najbolju režiju (za epizodu) i za najbolji scenarij (za epizodu).

29. Sarajevo Film Festival bit će održan od 11. do 18. augusta 2023.


Nominirani za nagrade Srce Sarajeva za TV serije 29. Sarajevo Film Festivala:

I. NAJBOLJA DRAMSKA SERIJA 

BUNAR (Srbija)

INHUMANUM: NEČLOVEŠKO RAVNANJE ČLOVEKA (Slovenija)

KLAN 2 & 3 (Srbija)

KOTLINA (Bosna i Hercegovina)

PAD (Srbija) 

TRIGRAD (Slovenija)

VERA (Srbija)

ZLATNI DEČKO (Srbija)


NAJBOLJA GLAVNA GLUMICA U DRAMSKOJ SERIJI 

Vedrana Božinović (KOTLINA)

Anica Dobra (BELEŽNICA PROFESORA MIŠKOVIĆA 2)

Jovana Gavrilović (ZLATNI DEČKO)

Milica Janevski (BUNAR)

Milica Janevski (PAD)

Katarina Stegnar (TRIGRAD)

Jovana Stojiljković (JUŽNI VETAR – NA GRANICI) 

Jovana Stojiljković (VERA)


NAJBOLJI GLAVNI GLUMAC U DRAMSKOJ SERIJI 

Aleksandar Dimitrijević (KLAN 2) 

Andrija Kuzmanović (ŠETNJA SA LAVOM) 

Marko Mandić (TRIGRAD)

Milan Marić (DRŽAVNI SLUŽBENIK 3) 

Milan Marić (PAD)

Denis Murić (ZLATNI DEČKO) 

Momčilo Otašević (BELEŽNICA PROFESORA MIŠKOVIĆA 2)

Feđa Štukan (KOTLINA)


NAJBOLJA EPIZODNA ULOGA – GLUMICA U DRAMSKOJ SERIJI

Anica Dobra (ŠETNJA SA LAVOM) 

Milica Gojković (BUNAR)

Anđela Jovanović (PAD) 

Ida Keškić (KOTLINA)

Suzana Krevh (TRIGRAD)

Anita Mančić (VERA)

Gorica Popović (KLAN 2)

Vesna Trivalić (DUG MORU 3) 


NAJBOLJA EPIZODNA ULOGA - GLUMAC U DRAMSKOJ SERIJI 

Igor Benčina (ZLATNI DEČKO) 

Zoran Cvijanović (BUNAR)

Nikola Kojo (VERA) 

Žarko Laušević (KALKANSKI KRUGOVI 2) 

Boris Ler (KOTLINA)

Krešimir Mikić (PAD) 

Feđa Štukan (KLAN 2)

Miralem Zupčević (DUG MORU 3)


ZVIJEZDA U USPONU 

Milica Gojković (JUŽNI VETAR – NA GRANICI) 

Suzana Krevh (TRIGRAD) 

Ana Lečić (DRŽAVNI SLUŽBENIK 3)

Denis Murić (ZLATNI DEČKO) 

Lenka Petrović (VERA)

Admir Šehović (KOTLINA) 

Timon Šturbej (INHUMANUM: NEČLOVEŠKO RAVNANJE ČLOVEKA)

Jovan Veljković (PAD) 


NAJBOLJI SCENARIJ ZA EPIZODU – DRAMSKA SERIJA 

Nedeljko Kovačić, Kristina Đuković (VERA - 5. epizoda)

Gregor Fon, Nina Zupančić, Sonja Prosenc (TRIGRAD - 1. epizoda)

Aleksa Ršumović (ZLATNI DEČKO - 1. epizoda)

Slobodan Skerlić (KLAN 2  - 2. epizoda)

Danis Tanović, Amra Bakšić Čamo, Nikola Kuprešanin, Adnan Lugonić (KOTLINA - 4. epizoda) 

Bojan Vuletić (PAD - 1. epizoda) 

 

NAJBOLJA REŽIJA ZA EPIZODU – DRAMSKA SERIJA 

Ognjen Janković (ZLATNI DEČKO - 5. epizoda)

Sonja Prosenc (TRIGRAD - 1. epizoda)

Slobodan Skerlić (KLAN 2 - 8. epizoda)

Slobodan Skerlić (KLAN 3 - 2. epizoda)

Danis Tanović, Aida Begić (KOTLINA - 5. epizoda) 

Bojan Vuletić (PAD - 8. epizoda)


II. NAJBOLJA KOMEDIJA

MAMA I TATA SE IGRAJU RATA 2 (Srbija)

NA RUBU PAMETI 2 (Bosna i Hercegovina)

POPADIJA (Srbija) 

TENDER (Bosna i Hercegovina)


NAJBOLJA GLAVNA GLUMICA – KOMEDIJA 

Aida Bukva (TENDER) 

Nina Janković (MAMA I TATA SE IGRAJU RATA 2)

Gorica Popović (POPADIJA) 


NAJBOLJI GLAVNI GLUMAC – KOMEDIJA 

Tarik Džinić (TENDER) 

Admir Glamočak (NA RUBU PAMETI 2) 

Gordan Kičić (MAMA I TATA SE IGRAJU RATA 2)


ZVIJEZDA U USPONU – KOMEDIJA 

Aleksej Bjelogrlić (MAMA I TATA SE IGRAJU RATA 2) 

Amar Ćorović (SLOŽNA BRAĆA – NEXT ĐENERATION 2) 

Dražen Pavlović (TENDER)


NAJBOLJI SCENARIJ ZA EPIZODU – KOMEDIJA 

Gvozden Đurić, Marko Manojlović, Gordan Kičić (MAMA I TATA SE IGRAJU RATA 2 - 6. epizoda) 

Adnan Kapetanović (NA RUBU PAMETI 2 - 4. epizoda) 

Srđan Vuletić (TENDER - 4. epizoda)


NAJBOLJA REŽIJA ZA EPIZODU – KOMEDIJA 

Elmir Jukić (NA RUBU PAMETI 2 - 4. epizoda)

Gordan Kičić (MAMA I TATA SE IGRAJU RATA 2 - 1. epizoda)

Amra Mehić (TENDER - 4. epizoda)

 

* Ovaj naziv, bez prejudiciranja statusa Kosova, u skladu je sa Rezolucijom 1244 i mišljenjem MSP-a o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.

Maja Izetbegović voditeljica ceremonije otvaranja 30. Sarajevo Film Festivala
Svjetska premijera filma „Nakon ljeta“ Danisa Tanovića otvara 30. Sarajevo Film Festival
Poziv mladima: Snimi kratki video za „Films for Future / Filmovi za budućnost", dođi na 30. Sarajevo Film Festival i osvoji vrijedne nagrade
Akreditacije za 30. Sarajevo Film Festival
Za nagrade Srce Sarajeva za TV serije po odluci struke nominovano osam serija iz protekle sezone