Navigation

News

17 nominees for the Heart of Sarajevo Awards for TV series of the 28th Sarajevo Film Festival

This year the award categories have been expanded. The Heart of Sarajevo Awards for TV series will be awarded in two categories: drama series and comedy.

This year, 17 series from Bosnia and Herzegovina, Croatia, Serbia, Montenegro, North Macedonia, Kosovo and Slovenia entered in the competition for the Heart of Sarajevo awards for the TV series of the 28th Sarajevo Film Festival, with a professional jury composed of more than 400 film professionals from the region. 

Series nominated for the Heart of Sarajevo Awards for TV series are: “Advokado”, “Besa 2”, “Block 27”, “Black Wedding”, “Strange Kind of Loves”, “Dolina rož”, “Awake”, “Lenin's Park”, “Crazy, Confused, Normal”, “Underneath 2”, “Mrkomir I”, “Bad Blood”, “The Last Socialist Artefact”, “United Brothers”, “Killers of My Father 5”, “The Silence”, “Time of Evil”.

Sarajevo Film Festival established the awards for TV series last year, with the aim of promoting and recognizing the highest quality regional television series shown in the past year and encouraging their international placement.

This year the award categories have been expanded. The Heart of Sarajevo Awards for TV series will be awarded in two categories: drama series and comedy. 

In the drama series category, 8 awards will be given: Best Drama Series, Best Actress, Best Actor, Best Supporting Actress, Best Supporting Actor, Rising Star, Best Director (per episode), and Best Script (per episode).

In the comedy category, 6 awards will be given: Best Comedy, Best Actress, Best Actor, Rising Star, Best Director (per episode), and for Best Script (per episode).

The award ceremony in the TV series category will be held at the 28th Sarajevo Film Festival, under the patronage of BH Telecom.

28th Sarajevo Film Festival is taking place from August 12th to August 19th this year.


Nominees for the Heart of Sarajevo Awards for TV Series of the 28th Sarajevo Film Festival:


I. BEST DRAMA SERIES

 

1. AWAKE / KLJUN

2. BAD BLOOD / NEČISTA KRV

3. BESA 2 

4. BLACK WEDDING / CRNA SVADBA

5. BLOCK 27 / BLOK 27

6. LENIN'S PARK / LENINOV PARK

7. THE LAST SOCIALIST ARTEFACT / PODRUČJE BEZ SIGNALA

8. THE SILENCE / ŠUTNJA

 

BEST LEADING ACTRESS - DRAMA SERIES

Jelena Đokić (BLACK WEDDING / CRNA SVADBA)

Tihana Lazović (THE LAST SOCIALIST ARTEFACT / PODRUČJE BEZ SIGNALA)

Kseniia Mishyna (THE SILENCE / ŠUTNJA)

Nika Rozman (LENIN'S PARK / LENINOV PARK)

Hana Selimović (BESA 2)

Jovana Stojiljković (THE LAST SOCIALIST ARTEFACT / PODRUČJE BEZ SIGNALA)

Nada Šargin (TIME OF EVIL / VREME ZLA)

Ivana Vuković (AWAKE / KLJUN)

 

BEST LEADING ACTOR - DRAMA SERIES

Arben Bajraktaraj (BESA 2)

Izudin Bajrović (THE LAST SOCIALIST ARTEFACT / PODRUČJE BEZ SIGNALA)

Rene Bitorajac (THE LAST SOCIALIST ARTEFACT / PODRUČJE BEZ SIGNALA)

Dragan Bjelogrlić (BAD BLOOD / NEČISTA KRV)

Goran Bogdan (THE SILENCE / ŠUTNJA)

Sebastian Cavazza (VALLEY OF FLOWERS / DOLINA ROŽ, LENIN'S PARK / LENINOV PARK)

Uliks Fehmiu (BLACK WEDDING / CRNA SVADBA)

Krešimir Mikić (THE LAST SOCIALIST ARTEFACT / PODRUČJE BEZ SIGNALA)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS – DRAMA SERIES

Lana Barić (THE LAST SOCIALIST ARTEFACT / PODRUČJE BEZ SIGNALA)

Ljiljana Blagojević (AWAKE / KLJUN)

Milica Gojković (BESA 2)

Branka Katić (KILLERS OF MY FATHER 5 / UBICE MOG OCA 5)

Isidora Simijonović (TIME OF EVIL / VREME ZLA)

 

BEST SUPPORTING ACTOR – DRAMA SERIES

Zlatko Burić (THE SILENCE / ŠUTNJA)

Vahid Džanković (AWAKE / KLJUN)

Muhamed Hadžović (UNDERNEATH 2 / MOČVARA 2)

Slavko Štimac (BLACK WEDDING / CRNA SVADBA)

Feđa Štukan (BAD BLOOD / NEČISTA KRV)

 

RISING STAR

Florist Bajgora (BESA 2)

Sara Klimoska (UNDERNEATH 2 / MOČVARA 2)

Pavle Mensur (TIME OF EVIL / VREME ZLA)

Robert Ožvar (UNDERNEATH 2 / MOČVARA 2)

Stipe Radoja (THE LAST SOCIALIST ARTEFACT / PODRUČJE BEZ SIGNALA)

Sara Sandeva (BAD BLOOD / NEČISTA KRV)

Stefan Vukić (AWAKE / KLJUN)

 

BEST DIRECTOR FOR THE EPISODE – DRAMA SERIES

Nemanja Ćipranić (BLACK WEDDING / CRNA SVADBA – episode 7)

Jelena Gavrilović, Uroš Tomić (AWAKE / KLJUN – episode 8)

Matevž Luzar (VALLEY OF FLOWERS / DOLINA ROŽ – episode 1)

Nikola Ljuca, Igor Stoimenov, Milan Todorović (BESA 2 - episode 4)

Dalibor Matanić (THE LAST SOCIALIST ARTEFACT / PODRUČJE BEZ SIGNALA - episode 6)

Dalibor Matanić (THE SILENCE / ŠUTNJA - episode 6)

Momir Milošević (BLOCK 27 / BLOK 27 - episode 6)

Goran Stanković (BAD BLOOD / NEČISTA KRV - episode 9)

 

BEST SCREENPLAY FOR THE EPISODE – DRAMA SERIES

Marjan Alčevski (THE SILENCE / ŠUTNJA - episode 6)

Matija Dragojević, Ljubica Luković (AWAKE / KLJUN - episode 8)

Boban Jevtić (BLOCK 27 / BLOK 27 - episode 5)

Hana Jušić, Jelena Paljan, Milan F. Živković (THE LAST SOCIALIST ARTEFACT / PODRUČJE BEZ SIGNALA - episode 2)

Strahinja Madžarević (BLACK WEDDING / CRNA SVADBA - episode 5)

Milena Marković (UNDERNEATH 2 / MOČVARA 2 - episode 5)

Vojislav Nanović (BAD BLOOD / NEČISTA KRV - episode 3)

Igor Stoimenov, Vuk Ršumović, Mladen Matičević (BESA 2 - episode 1)

 

II. BEST COMEDY

 

1. ADVOKADO 

2. CRAZY, CONFUSED, NORMAL / LUD, ZBUNJEN, NORMALAN

3. MRKOMIR I

4. STRANGE KIND OF LOVES / ČUDNE LJUBAVI

 

BEST LEADING ACTRESS – COMEDY

Jasna Đuričić (ADVOKADO)

Nataša Ninković (UNITED BROTHERS / SLOŽNA BRAĆA)

Milena Predić (STRANGE KIND OF LOVES / ČUDNE LJUBAVI)

Tatjana Šojić (CRAZY, CONFUSED, NORMAL / LUD, ZBUNJEN, NORMALAN)

 

BEST LEADING ACTOR – COMEDY

Ljubomir Bandović (ADVOKADO)

Nikola Kojo (STRANGE KIND OF LOVES / ČUDNE LJUBAVI)

Mustafa Nadarević (CRAZY, CONFUSED, NORMAL / LUD, ZBUNJEN, NORMALAN)

Goran Navojec (MRKOMIR I)

 

RISING STAR – COMEDY

Tarik Džinić (CRAZY, CONFUSED, NORMAL / LUD, ZBUNJEN, NORMALAN) 

Jovan Jovanović (STRANGE KIND OF LOVES / ČUDNE LJUBAVI)

Mirna Mihelčić (MRKOMIR I)

 

BEST SCREENPLAY FOR THE EPISODE – COMEDY

Feđa Isović (CRAZY, CONFUSED, NORMAL / LUD, ZBUNJEN, NORMALAN - episode 1)

Boban Jevtić, Nikola Kojo (STRANGE KIND OF LOVES / ČUDNE LJUBAVI – episode 3)

Tonći Kožul, Zoran Lazić (MRKOMIR I – episode 3)

Nikola Pejaković (ADVOKADO - episode 5)

 

BEST DIRECTOR FOR THE EPISODE – COMEDY

Saša Hajduković (ADVOKADO – episode 6)

Elmir Jukić (CRAZY, CONFUSED, NORMAL / LUD, ZBUNJEN, NORMALAN - episode 1)

Nikola  Kojo (STRANGE KIND OF LOVES / ČUDNE LJUBAVI – episode 1)

Snježana Tribuson (MRKOMIR I – episode 3).

Introducing the programme Dealing with the Past of the 28th Sarajevo Film Festival
Best Photo of 28th Sarajevo Film Festival
Great audience interest in the Programme of the 28. Sarajevo Film Festival
Ticket sales at the Main Box Office in BKC begin today at 10a.m., also available online ticket sale
Ticket sales at the Main Box Office in BKC for the 28th Sarajevo Film Festival begin tomorrow